Mosdósért Egyesület Mosdósért Egyesület

 

A mosdósi óvoda története
A mosdósi óvoda alapítása ahhoz a Pallavicini családhoz kötődik, akik első írásos említése 960-ból származik. A família 1360. június 2-án kapott őrgrófi rangot, amelynek magyarországi ésausztriai használatát 1868-ban erősítette meg az uralkodó. Érdekesség, hogy ez volt azegyetlen főúri család, amely az idegen eredetű őrgrófi címmel élt huzamosabb ideig Magyarországon.
Mosdós történetéhez őrgróf Pallavicini Ede neve kapcsolódik, aki 1845. július 5.-én, Sopronban született. Jelentős szerepe volt Magyarország közgazdasági és pénzügyi életében, de a főrendiházak működésében is aktívan részt vett. Az Országos Központi Hitelszövetkezet alelnöke, később igazgatója volt, majd a Magyar Általános Hitelbank vezérigazgatója 1880-1900 között.
1873. szeptember 28-án Valpón vette el feleségül Majláth Etelkát, Majláth György utolsó országbíró leányát, akitől 3 gyermeke született.
Mosdósra egy vadászat során tévedt. Mivel a „jó mosdósi levegő” kigyógyította a tüdőbetegségéből, ezért 1892-ben Mosdóson kastélyt építtetett olasz építészekkel a skót lovagvárak mintájára. Ezután a család Mosdósra költözött. Így őrgróf Pallavicini Ede Somogy megye és a Dunántúl fejlesztésében is jelentős szerepet vállalt pl. a budapest-pécsi vasútvonal és mellékágai építésében, telefonhálózat létrehozásában, stb.
Mosdós a Pallavicini családnak számos oktatási, kulturális és építészeti örökséget köszönhet.
Jelentős szerepük volt a mosdósi templom felújításában, hiszen nekik köszönhetőek a templomban található festmények, melyek Karl André osztrák festő alkotásai. Ezek közül az egyik legnagyobb és legjelentősebb a Jézus gyermekekkel című alkotás, mely a Pallavicini családot ábrázolja.
Külön meg kell említeni a templom üvegablakait, melyek híres üvegfestő, Róth Miksa kezének munkái. Róth Miksa olyan épületeknek tervezte az ablakait, mint az Országház vagy a Magyar Nemzeti Bank. Akkoriban még nagyon ritkák voltak az üvegablakok. A középső ablak Urunk mennybemenetelét ábrázolja, melyről a templom a nevét kapta.
1901-ben felesége kisdedóvót alapított Mosdóson.
Sissy királynő halála után a Kossuth utcában található hársfasorral tisztelegtek emlékének.
Halála után a mosdósi birtokot fia, Pallavicini György vette át, aki 1935-ben eladta azt a Somogy Vármegye Törvényhatóságának. Így Mosdós és a Pallaviciniek élete kettészakadt, de a kulturális, építészeti és oktatási örökségük minden időkben emléket állít nekik Mosdóson.
A mosdósi óvoda, akkori nevén kisdedóvó alapítása őrgróf Pallavicini Edéné Majláth Etelka ötlete volt. A 25. házassági évfordulójára szeretett volna valami maradandót alkotni, ezért levélben fordult a helyi plébánoshoz, segítségét kérve a kisdedóvóval egybekötött leányiskola alapításában, melyhez 80.000 korona tőkével járultak hozzá. Az épület terveit a híres építész, Lamping Ádám készítette el (a kaposvári Lamping József édesapja), aki egy hidat is tervezett a Kapos folyó fölé Mosdóson. Az óvoda épülete hasonlít a kastély épületéhez. A kisdedóvó és leányiskola 1901-ben kezdte meg működését, melyről a Pécsi Napló 1901. szeptember 17-i számában tudósított: „A felszentelést az alapító fivére, Majláth Gusztáv Károly gróf erdélyi r. k. püspök végezte.” A nevelő munkát a svájci származású Páli Szent Vince rend apácái végezték.
1905-ben ismét egy leányosztállyal bővült az iskola, melynek építési költségeit és a második tanító bérét a Pallavicini család fizette, mentesítve ettől a falut.
1908. január 9-én az őrgróf és felesége alapítványt hoztak létre 80.000 koronás alaptőkével. Ennek kamatából kellett volna fenntartani haláluk után az épületet és a személyzetet.1928-ban az ifjabb Pallavicini György felmondta a kegyúrságot, ezáltal az épület egyházi tulajdonba került. Még nagyszüleinket is apácák tanították, akiknek munkáját óvónők és dajkák vették át. Az iskolai oktatás a 70-es években egy másik épületbe került át.
A helyi védelem alatt álló épületben kapott helyet a Mosdósi Hagyományőrző Szoba egy része, ahol számos régi eszköz is megtalálható, a Mosdósi Nyugdíjasklub önkéntes munkájának köszönhetően. A mellette található helyiség a 80-as, 90-es években számos lakodalom színtere volt, ma már csak közösségépítő műsoroknak ad helyet.
Mosdóson generációk nőttek fel, akiknek meghatározó első évei az óvoda épületében teltek. Az óvoda a 2010-es években vette fel a Mackóvár nevet. Jelenleg egy csoportos intézmény, ahol 36 kisgyermek mindennapi gondozását, nevelését, játszva tanítását látják el.
Az intézmény kiemelt hangsúlyt fektet a magyar népszokások, hagyományok ápolására. A Mihály-napi vásár, Márton nap, adventi ünnepkör, karácsony, húsvét mellett a helyi hagyományok megőrzése is fontos számukra. Igyekeznek gyermekeinknek a környezettudatos szemléletet átadni, fontos számukra az újrahasznosítás fogalmának megismertetése - ebben a szellemben készítették el az udvari dekorációkat.
Családias, következetes, tudatos és erkölcsi értékekkel teli neveléssel igyekeznek minden kisgyermeket alkalmassá tenni az iskolai évekre.
Az óvoda épületének korszerűsítésére Mosdós Község Önkormányzata minden pályázati lehetőséget megragad. Több felújítást is végeztek, törekedve arra, hogy a gyerekek modern, 21. századi körülmények között tölthessék óvodás éveiket. A felújítások során külön figyelmet fordítottak az épület eredeti stílusjegyeinek megőrzésére, így szinte most is úgy néz ki, mint az 1901-es eredeti tervrajzokon.
A mosdósi óvoda jelentős szerepet tölt be a mosdósi családok és a község életében is, hiszen a gyermekek itt szerzik meg az iskolás évek megalapozásához szükséges tudást, a rengeteg játékos foglalkozás mellett.